

Zdarza się, że ból zęba jest tak silny, że przestajemy normalnie funkcjonować, a także ciągle zażywamy leki przeciwbólowe, które nie przynoszą pożądanej ulgi. W takiej sytuacji nie myślimy logicznie, więc domagamy się jak najszybszego przyjęcia na wizytę do dentysty. Sytuacji tej można oczywiście uniknąć, regularnie chodząc na kontrolę stomatologiczną.
Raz na pół roku zaleca się dokonanie przeglądu jamy ustnej – typowego i najbardziej zasadniczego badania stomatologicznego w celu profilaktyki stanu swoich zębów. Większość z nas, niestety nie stosuje się do tegoż zalecenia, co skutkuje często ciężkimi problemami w leczeniu. W związku z tym tak kluczowe jest, by pilnować terminów kontroli oraz nie oczekiwać na sytuację, gdy z bólu nie jesteśmy w stanie myśleć.
Kontrola co pół roku pozwoli na wykrycie potencjalnych ubytków, zmian i problemów na wczesnym etapie, co umożliwi dentyście na szybką reakcję i nie odczujemy naszej diagnozy zarówno w obrębie jamy ustnej, jak i również w kieszeni. Kiedy będziemy się ociągać, nasze leczenie może nie zakończyć się na jednej bądź dwóch wizytach w gabinecie, a co za tym idzie – nasz portfel znacząco na tym ucierpi.
Czym jest standardowy przegląd w gabinecie dentystycznym? Na początku konieczna jest rozmowa z pacjentem, dentyście potrzebny jest konkretny opis sposobu pielęgnacji zębów, w celu ewentualnej korekty naszych przyzwyczajeń i podpowiedzenia, co możemy użytkować, by ustrzec się konkretnego problemu. Jest to odpowiedni moment, by nadmienić dentyście o naszych ewentualnie występujących, nawet incydentalnie, bólach oraz dolegliwościach występujących w określonych momentach, np. wrażliwość na zimno.
Później dentysta diagnozuje nasz stan uzębienia, szkliwa, ocenia stan dziąseł, zwraca uwagę czy nie występują afty, pleśniawki w jamie ustnej, analizuje także stan osadzania się kamienia oraz płytki nazębnej. Gdy stomatolog zaznajomi się już naszymi problemami, może określoną zmianę w uzębieniu skierować do leczenia.
Jeśli stan naszej jamy ustnej jest odpowiedni czy też występują tylko drobne wątpliwości co do właściwej pielęgnacji zębów, stomatolog pomoże nam dobrać stosowny rodzaj pasty, szczoteczki do zębów czy typ nici dentystycznej do właściwej higieny. W poniektórych przypadkach dentysta może przekazać nasz kłopot do innego specjalisty, np. ortodonty czy chirurga zębowego.
W cięższych przypadkach konieczne jest dokonanie precyzyjnego obrazu – zdjęcia rentgenowskiego, by lepiej zobaczyć, jak wygląda układ kostny i jak jest położony problematyczny ząb, albowiem nie wszystkie zmiany będą wyraziste w zwykłym badaniu na fotelu stomatologicznym. Tego typu badanie pozwala na ewentualne zlecenie leczenia kanałowego czy też leczenia w kierunku konstruowania protezy zębowej.
W wypadku skierowania nas do ortodonty wymagane jest wykonanie zdjęcia całego zgryzu (musi być dostrzegalny górny oraz dolny łuk zębowy, zatoki szczękowe jak również stawy żuchwowo-skroniowe) – jest to tzw. zdjęcie pantomograficzne. Tego typu zdjęcie jest także konieczne przy planowanym zabiegu ekstrakcji przez chirurga zębowego. Co więcej, stomatolog może wykonać standardowe usługi takie jak piaskowanie, polerowanie, odkamienianie, fluoryzację czy wybielanie zębów.
Szczególnie istotne jest pilnowanie terminów przeglądów jamy ustnej w przypadku dzieci oraz kobiet w ciąży. Pierwsza wizyta u dzieci nie powinna odbyć się później, aniżeli do ukończenia drugiego roku życia dziecka. Takie wizyty powinny odbywać się co 3 miesiące, ze względu na zęby mleczne i możliwość pojawienia się na nich próchnicy już na wczesnym etapie.
Kobieta w ciąży musi dbać o swoje zdrowie podwójnie, ponieważ jest odpowiedzialna za siebie oraz rosnące w niej życie. Regularne kontrole dentystyczne pozwolą wyeliminować problemy, które potencjalnie mogą stać się niebezpieczne. Oczywiście w każdym przypadku zalecamy konsultację ze stomatologiem, ponieważ każda sytuacja wygląda inaczej.
Komentarze artykułu
Sandra Wasilewska
Ja bardzo dbam o jamę ustną. Nieustannie używam płynów i przeróżnych past.