Sauna w domu lub ogrodzie? Czemu nie! Podpowiadamy jak ją wykonać

Sauna w domu lub ogrodzie? Czemu nie! Podpowiadamy jak ją wykonać

brak ocen

Własna sauna w ogrodzie to idealne rozwiązanie dla tych, którzy pragną doświadczyć jedynego w swoim rodzaju relaksu. Nie każdy posiada wolne miejsce wewnątrz budynku, a sauna ogrodowa to świetny pomysł na pożyteczne zagospodarowanie przestrzeni. Bez względu na to, czy domek saunowy ustawimy w pobliżu tarasu, basenu, czy w innym miejscu na działce, jest kilka ważnych zasad, jakimi należy się kierować. W poniższym artykule wyjaśniamy jak dobrać rodzaj sauny idealny dla siebie i przy jakich objawach saunowanie jest wskazane.

Sauny — definicja i zalety

Sauny to pomieszczenia gdzie ludzie wystawiają swoje organizmy na działanie wysokich temperatur. Działa to odprężająco i relaksująco. Zabiegi te oczyszczają organizm z toksyn, pomagają zwiększać wytrzymałość, zmniejszają ból mięśni oraz poprawiają kondycję skóry. Z uwagi na zbawienne działanie sauny są nadzwyczaj popularne w obiektach sportowych, centrach SPA i hotelach.

Kąpiele parowe przeprowadzać można w saunach o różnej konstrukcji. Istnieje kilka grup saun różniących się trybem działania i warunkami panującymi we wnętrzu. O chęci skonstruowania sauny warto pamiętać na etapie projektowania nowego domu. Można wtedy zaplanować osobne pomieszczenie albo dużą łazienkę, gdzie zdoła się ona zmieścić.

Rodzaje saun — jakie są do wyboru na rynku?

Popularne rodzaje saun to:

  • Sauna rzymska (parowa) - para produkowana jest w nich za pomocą parowników. Są one w stanie podnieść wilgotność powietrza do 100%. Temperatura panująca we wnętrzu dochodzi do 65oC.
  • Sauna mokra — jest odmianą sauny parowej. Para w niej produkowana jest z udziałem pieca i gorących kamieni polewanych wodą. Wilgotność powietrza dochodzi do około 40%, a temperatury mieszczą się w przedziale od 65oC do 90oC.
  • Sauna sucha – nazywana także finśką. Wilgotność w niej wynosi około 10%. Osiąga temperaturę w granicach od 85oC do nawet 110oC. Warunki uzyskiwane są taką samą metodą jak w saunach mokrych.
  • Sauna na podczerwień — jest nowoczesnym rozwiązaniem. Temperaturę w niej podnosi się do 60oC przy wilgotności około 25%. Osiągane jest to za pomocą urządzeń emitujących fale podczerwone (infrared).

Sauna idealna. Jaki rodzaj wybrać?

Nie każde rozwiązanie sprawdzi się we wszystkich domach. Sucha sauna opiera swoje działanie na niesłychanie wysokich temperaturach. Mogą one okazać się trudne do zniesienia dla poniektórych ludzi. Rozwiązanie to rekomendowane jest dla osób cierpiących na kłopoty mięśniowe, walczących z otyłością i z reumatyzmem.

Trochę niższa temperatura w saunie mokrej sprzyja przeprowadzaniu zabiegów zdrowotnych na problemy skórne. Pomaga również w oczyszczeniu organizmu z toksyn. Nie są jednak wskazane dla osób z kłopotami z oddychaniem. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem są sauny infrared. Korzystać mogą z nich osoby w każdym wieku. Umożliwiają oczyszczanie organizmu poprzez pocenie się spowodowane podgrzaniem skóry organizmu poprzez fale podczerwone.

Czy sauna to wydatek na każdą kieszeń? Ile to kosztuje?

Koszty budowy sauny zależne są od kilku czynników. Najistotniejsze to:

  • wielkość sauny;
  • rodzaj materiałów (drewno świerkowe, cedrowe);
  • rodzaj pieca;
  • umiejscowienie sauny (wewnętrzna czy zewnętrzna);
  • wybór rodzaju sauny (mokra, sucha, czy infrared)

Decydując się na wybór sauny, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę to, czy będziemy budowali ją na wymiar, czy zdecydujemy się na skorzystanie z gotowego rozwiązania. Sauny zakupione w sklepie mogą kosztować już od 5 tys. zł, natomiast te zamawiane indywidualnie nie mają stałego cennika. Wszystko będzie zależało od ilości udogodnień i zastosowanych technologii, jednak cena ta może oscylować mniej więcej od 10 do 20 tys.zł.

 

 

Dodaj komentarz
Komentarze artykułu

Brak komentarzy

Podobne artykuły
Gdzie sprawdzi się rekuperacja?
Komentarzy:0
brak ocen