Pierwszy spływ kajakowy - co należy ze sobą wziąć?

Pierwszy spływ kajakowy - co należy ze sobą wziąć?

brak ocen

Wybierając się na spływ kajakowy, nawet tek kilkugodzinny, należy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Nie porywaj się na najtrudniejsze trasy, jeśli dopiero początkujesz. Przygotuj wcześniej listę niezbędnych rzeczy, które pomogą Ci zadbać o bezpieczeństwo i komfort podczas spływu. Sprawdź także, co powinna zapewnić firma organizująca spływ. Poniżej udzielamy cennych wskazówek.

Jak wybrać odpowiednią rzekę bądź jezioro do spływu?

Polska jest bogata w rzeki właściwe do spływów kajakowych. Są rzeki, które potrzebują większego doświadczenia oraz umiejętności, ale są również właściwe dla osób zaczynających swoją przygodę ze spływami.

Istnieją różne typy spływów w zależności od rodzaju terenu. Spływ dość płytkim strumykiem powiązane jest z częstą koniecznością przenoszenia kajaku, natomiast spływ głęboką rzeką tego nie wymaga.

Można także znaleźć trasy biegnące przez jeziora. Wybór spływu kajakowego należy przede wszystkim oprzeć na swoich umiejętnościach i jeśli brak Ci doświadczenia, lepiej wybrać coś łatwego oraz krótkiego na początek. Oprócz tego wskazane jest zwrócić uwagę na dostęp do wypożyczalni sprzętu, aby zmniejszyć koszty przewozu kajaków.

Na co zwrócić uwagę korzystając z oferty spływu kajakowego?

  • w szczególności stopień trudności spływu kajakowego;
  • lokalizacja wybranego spływu kajakowego – najczęściej firmy oferujące spływy działają w danych regionach kraju;
  • ilość instruktorów w czasie spływu;
  • co musimy przygotować na spływ (są opcje, gdzie firma organizująca zapewnia wszelkie niezbędne rzeczy, ale są także takie gdzie niektóre rzeczy takie, jak przykładowo prowiant, trzeba przygotować samemu);
  • jakość oferowanego sprzętu;
  • czy firma oferuje program dla dzieci;
  • dostępność do toalet lub pryszniców na trasie;
  • ulokowanie bagażu – przewożony w samochodzie czy w kajaku;
  • ubezpieczenie NNW.

Jaki ekwipunek jest niezbędny podczas spływu?

Przygotowanie bagażu w szczególności zależy od długości trasy spływu kajakowego. Na jednodniową wyprawę dobrze spakować się w worek wodoszczelny na drobny sprzęt elektroniczny i ważne dokumenty. Bardzo ważna jest kamizelka ratunkowa!

Wskazane jest zabrać ze sobą zapasowe ubranie, coś do jedzenia i picia, kurtkę przeciwdeszczową oraz na pewno krem z filtrem SPF chroniący przed słońcem, a prócz tego nakrycie głowy. Z reguły podczas spływu jesteś nieprzerwanie wystawiony na słońce, łatwo poparzyć wówczas skórę czy dostać udaru słonecznego.

 Jak wiadomo, urządzenia elektroniczne potrafią być zawodne. Będąc w kajaku, na środku rzeki bardzo łatwo jest stracić zasięg, telefon może ponadto się rozładować. Bardzo ważnym akcesorium może okazać się wtedy mapa terenu z wyznaczonym szlakiem kajakowym. Dobra mapa powinna mieć oznaczone takie miejsca jak: pola namiotowe, mosty, czy niebezpieczne miejsca na rzece.

Jeśli spływ przewidziany jest z noclegiem, niezbędny będzie sprzęt biwakowy. Podstawą jest: namiot, karimata do spania, śpiwór oraz latarka. Przyda się także preparat na komary, które potrafią być szczególnie uciążliwe zwłaszcza wieczorami.

Dodaj komentarz
Komentarze artykułu

Brak komentarzy

Podobne artykuły

Brak artykułów