Fotografie dronem - nowy poziom fotografii

Fotografie dronem - nowy poziom fotografii

brak ocen

Drony dzięki swoim możliwościom lotniczym są świetnym narzędziem do opowiadania ciekawych historii. Dzięki fantastycznym ujęciom z powietrza możemy podziwiać całe krajobrazy, zachwycać się całością danego miejsca, a nie tylko jego skromnym wycinkiem. Również dynamiczne sekwencje, nakreślające całościowy obraz jakiejś sytuacji, to wielkie pole do popisu i dobrej zabawy. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, jak odpowiednio korzystać z drona, postaramy się je rozwiać w poniższym artykule.

Jak prawidłowo robić zdjęcia dronem z wysokości?

W trakcie wykonywania zdjęć z powietrza nie zapominaj o elementarnych zasadach fotografowania. We właściwym wykadrowaniu pomocne mogą się okazać linie podziału (grid). Dzięki włączeniu ich poprzez aplikację będziesz miał możliwość znaleźć punkty zaczepiania i szybciej kadrować zdjęcia, które Cię interesują.

Format RAW jest idealny do edycji zdjęć robionych dronem

Najlepszą opcją do robienia zdjęć jest format RAW. Dzięki temu formatowi edycja zdjęć jest o wiele łatwiejsza. W RAW także wydobywanie prześwietlonych albo zacienionych detali zabawa kolorami oraz ekspozycją jest o wiele łatwiejsza niż w formacie JPEG.

Jaki jest odpowiedni czas naświetlania zdjęć dronem?

Czas naświetlania jest następnym bardzo ważnym czynnikiem przy wykonywaniu zdjęć z powietrza. Jeżeli chcesz wyostrzyć swoje zdjęcia i sprawić, żeby były wyraźniejsze to ustaw krótki czas naświetlania. Natomiast jeżeli będziesz chciał uzyskać odwrotny efekt, to znaczy artystycznego rozmycia, wykorzystaj dłuższy czas naświetlania i wyposaż się w filtry ND.

Czy monitorować pogodę przed użyciem drona?

W czasie wykonywania zdjęć istotnym elementem są warunki atmosferyczne. Zawsze staraj się sprawdzać prognozy przed planowanym lotem. Pamiętaj o tym, że pogoda potrafi być kapryśna i nawet z niedużej chmury może spaść intensywny deszcz, który uniemożliwi Ci start jak również utrzymanie się drona w powietrzu. W związku z tym zainstaluj sobie aplikację, która pomoże Ci zaplanować lot oraz kontrolować warunki atmosferyczne.

Odpowiednie światło pomaga w lepszych ujęciach dronem

Z pogodą powiązany jest jeszcze jeden niezwykle ważny aspekt – światło. Przebijające się smugi promieni słonecznych mogą nadać nawet najmniej interesującemu terenowi niezapomnianego charakteru. Z tego powodu staraj się planować loty dronem rano, lub po południu w trakcie tzw. złotej godziny, gdy słońce zbliża się ku zachodowi lub wznosi przy wschodzie.

Kiedy lepiej nie latać dronem?

Ze względów bezpieczeństwa, nie zaleca się latać dronem podczas silnego wiatru, czy obfitych opadów. Deszcz przede wszystkim źle wpływa na mechanizm silnika i jego baterię. Duża wilgotność jest wrogiem wszelkich urządzeń elektronicznych. Jeżeli chodzi o wiatr, silne podmuchy mogą doprowadzić do niespodziewanego upadku, a dodatkowo zasada jest taka, że nigdy nie powinniśmy stracić drona z oczu. Z tych samych względów, nie jest wskazane korzystanie z drona w gęstej mgle. Zawsze należy pamiętać o bezpiecznym stosowaniu sprzętu. Nie szarżujmy, lepiej się wstrzymać niż później żałować jakichś wypadków.

Dodaj komentarz
Komentarze artykułu
Dorota Szymańska

Kiedyś to nawet aparatów nie było, a teraz robią zdjęcia z powietrza.

  • 0
  • 0
Podobne artykuły