Dieta wegańska – jak przejść na weganizm krok po kroku?

Dieta wegańska – jak przejść na weganizm krok po kroku?

brak ocen

Weganizm zdobywa coraz większą popularność, a także coraz częściej mówi się o nim w mediach. Taka dieta ma jednak swoje wady i zalety, w związku czym ma wielu przeciwników oraz zwolenników. Warto zapoznać się z tematem weganizmu bliżej, aby móc wyrazić swoją opinię. Jeśli chcesz przejść na tę dietę, także zalecamy zapoznać się z tym tekstem.

Weganizm – co jest podstawą diety wegan?

Weganizm, czyli dieta wegańska opiera się na całkowitym wyeliminowaniu z diety mięsa jak również produktów pochodzenia zwierzęcego takich, jak nabiał, jaja oraz dyskusyjny jeszcze miód. Zatem dieta wegańska opiera się głównie na spożywaniu owoców oraz warzyw, a także produktów zbożowych i roślin strączkowych, w tym fasola, groch, soczewica, ciecierzyca oraz soja.

Rośliny strączkowe są w diecie wegańskiej fundamentalnym źródłem dostarczania białka do organizmu. Soja jest absolutną podstawą weganizmu – jest bogata w białka, tłuszcze, węglowodany, składniki mineralne i witaminy!

Jakie są efekty diety wegańskiej?

Dieta wegańska – naturalnie prawidłowo zbilansowana, może być niezwykle zdrowa i dawać następujące korzyści zdrowotne:

  • dużo mniejsze ryzyko występowania choroby niedokrwiennej serca,
  • niski poziom złego cholesterolu LDL, a co za tym idzie – mniejsze ryzyko występowania miażdżycy naczyń krwionośnych,
  • niższe ciśnienie krwi – mniejsze ryzyko występowania nadciśnienia tętniczego,
  • obniżone ryzyko wystąpienia cukrzycy typu B,
  • niższy wskaźnik BMI (ograniczenie otyłości),
  • obniżona zapadalność na choroby nowotworowe,
  • obniżone ryzyko chorób przewlekłych.

Te korzystne rezultaty wynikają głównie ze zmniejszonego spożycia tłuszczów nasyconych i cholesterolu (obecnych w mięsie i produktach pochodzenia zwięrzęcego) w połączeniu ze wzmożonym spożyciem warzyw i owoców (ogromne źródło witamin i związków bioaktywnych).

Prócz tego zauważa się większą świadomość wegan przy wybieraniu produktów spożywczych, zwracają uwagę na zawartość konserwantów, sztucznych barwników lub sztucznych aromatów. Również często sięgają po żywność ekologiczną, oznaczoną certyfikatem BIO. Dieta wegańska jest o wiele lżejsza oraz lekkostrawna, po prostu zdrowsza.

Czy weganizm to niebezpieczna dieta?

Dokumentne wykreślenie mięsa, ryb, jaj, mleka, serów, jogurtów i wielu innych produktów, nawet miodu, wygląda właściwie niepokojąco dla zdrowia i musi kojarzyć się z jakimiś niedostatkami. Szczególnie trudno jest zastąpić pełnowartościowe białko, żelazo oraz witaminę D i B12, którą po prostu powinno się suplementować.

Weganizm wymaga pewnej kreatywności oraz trzeźwego myślenia o jedzeniu, jednak na rynku jest coraz więcej artykułów wegańskich, które charakteryzują się dużą popularnością i pożądaniem wśród kupujących. W związku z tym wiele marketów stale powiększa swoją wegańską propozycję oraz co chwilę na półkach można znaleźć nowe produkty.

Jak krok po kroku przejść na dietę roślinną?

Oczywiste jest, że z początku może być to trudne, ze względu na przyzwyczajenie organizmu do zwykłej diety. Warto stopniowo wprowadzać wegańskie źródła białka, równocześnie eliminując mięso oraz nabiał. Najlepiej spożywać także większe ilości warzyw i owoców. Ułatwi to tak radykalną zmianę diety, szczególnie jeżeli dotychczas jadłeś tradycyjnie.

Dodaj komentarz
Komentarze artykułu
Sergiusz Janik

Za żadne skarby świata bym się na tą dietę nie zdecydował.

  • 0
  • 0
Podobne artykuły